مطالب پر بازدید

آیا مصرف شکلات تلخ برای سلامتی بدن مفید است یا مضر؟ بانوی شهر


شکلات یکی از بهترین هدایایی است که در رویدادهای خاص مثل روز ولنتاین، هدیه تولد یا بعنوان سوغاتی خریداری می شود. اما بعضی ها به دلیل شکر موجود در شکلات از خوردن و هدیه دادن آن امتناع می کنند. فکر می کنید بتوانید شکلات تلخ را جایگزین شکلات های شیرین کنید؟ آیا مصرف این نوع شکلات برای بدن مفید است یا مضر؟ بانوی شهر درباره شکلات تلخ برایتان می گوید.

کاکائو قرن ها مورد استفاده قرار گرفته و قدمت استفاده از آن به ۱۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. در گذشته آن را با نام “نوشیدنی خدایان” می شناختند که کلمه یونانی و مشهور آن Theobroma است، Theo به معنای خدا و broma به معنای نوشیدنی.

در ادامه به مهمترین فواید این نوع شکلات اشاره می کنیم:

کاهش حمله قلبی

آیا مصرف شکلات تلخ برای سلامتی بدن مفید است یا مضر؟ بانوی شهر

مصرف متوسط این نوع شکلات ها می تواند ریسک حمله قلبی و سکته را کاهش دهد و جریان خون را کنترل کند. همچنین از دیگر فواید آن می توان به کاهش کلسترول بد و در مقابل افزایش کلسترول خوب در بدن اشاره کرد. این نوع شکلات می تواند برای افرادی که ریسک حمله قلبی دارند، جایگزین شیرینی و شکلات های شیرین شود.

شکلات تلخ برای ورزشکاران

آیا مصرف شکلات تلخ برای سلامتی بدن مفید است یا مضر؟ بانوی شهر

شکلات تلخ استرس را کاهش می دهد بنابراین با کاهش استرس فیزیکی که طی تمرین به ماهیچه ها وارد می شود عملکرد آنها را بهتر می کند. همچنین به بهبود ماهیچه های آسیب دیده کمک می کند. برای اینکه بعد از ورزش بدن را ریلکس کنید، می توانید یک یا دو قاشق غذاخوری پودر کاکائوی خالص به نوشیدنی پروتینی که می نوشید اضافه کنید.

ضد افسردگی

آیا مصرف شکلات تلخ برای سلامتی بدن مفید است یا مضر؟ بانوی شهر

شکلات تلخ که مقدار زیادی کاکائو داشته باشد، بهترین ماده طبیعی ضد افسردگی است. مواد موجود در این نوع شکلات سطح رضایت و خوشحالی را در بدن و همچنین در مغز افزایش می دهد.

خواندن مقاله افسردگی چیست؟ را پیشنهاد می کنیم.

شادابی و سلامت پوست

آیا مصرف شکلات تلخ برای سلامتی بدن مفید است یا مضر؟ بانوی شهر

تحقیقات نشان داده است که مصرف شکلات تلخ می تواند برای سلامت پوست نیز مفید باشد. یک آزمایش ۱۲ هفته ای ثابت کرده که مصرف روزانه شکلات تلخ یا کاکائو تاثیر مثبتی روی چروک های پوست و همچنین استحکام و سفت شدن آن دارد. فلاوانول موجود در این نوع شکلات ها از پوست در برابر اشعه UV خورشید محافظت کرده و جریان خون در پوست را افزایش می دهد، که این مساله می تواند روند پیری پوست را کند کند.

به جای شکلات شیری شکلات تلخ بخورید

آیا مصرف شکلات تلخ برای سلامتی بدن مفید است یا مضر؟ بانوی شهر

شکلات های شیری فلاوانول کمتری نسبت به شکلات های تلخ و پودر کاکائو دارند، از آنجایی که این ماده مهم ترین ماده موجود در شکلات است که تمام فواید گفته شده را دارا می باشد، بهتر است به جای اینکه شکلات های شیرین و یا شکلات شیری بخورید از شکلات تلخ و یا پودر کاکائوی خالص استفاده کنید.

کاهش فشار خون

شکلات تلخ سرشار از مواد معدنی مانند مس و منیزیم است؛ این مواد در تنظیم فشار خون و ضربان قلب موثر هستند.

مطمئن شوید شکلات تلخی که مصرف می کنید دارای حداقل ۵۰% تا ۸۰% کاکائو باشد تا از خواص بیشتری برخوردار شود. این را به یاد داشته باشید، شکلات تلخی که می خرید هر قدر کاکائوی خالص بیشتری داشته باشد مغذی تر بوده و برای سلامتی بهتر است.l

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن