آغاز ثبت نام اربعینآغاز ثبت نام کربلااجتماعی 🔥اربعیناربعین 1400اربعین 1400 تاریخاربعین 98اربعین ۹۸ تاریخاربعین 99اربعین ۹۹ تاریخارز اربعینارز زائران اربعینازدواج در صفرازدواج در ماه صفرازدواج در ماه محرمازدواج در محرمازدواج در محرم و صفراعتبار گذرنامه برای سفر اربعینالزام ثبت اطلاعات گذرنامه از سامانه سماح حذف شداولین کاروان از مرز خسروی عازم کربلا شدبیمه اربعینبیمه زائران اربعینپیاده روی اربعینتاریخ اربعین 1400تاریخ اربعین 98تاریخ اربعین 99تاریخ ثبت نام اربعینتعهدات بیمه گر برای زائران اربعینتقویم 🔥ثبت‌ نام اتباع بیگانه برای سفر به اربعینثبت‌ نام اربعینثبت نام زائران اربعینثبت نام زائرین اربعینچذابهچرا زائران اربعین باید در سامانه سماح ثبت‌ نام کنندحذف روادید در اربعینحق بیمه برای زائران اربعینخدمت به زوار عتبات جایگزین حبسخسرویخواستگاری در ماه صفرخواستگاری در ماه محرمخواستگاری در محرم و صفرسامانه سماحسفر اتوبوسی به کربلاسفر زائران به عراق بدون روادید از مرز شلمچهسفرهای ریلی زائران اربعینشرایط خروج سربازان از کشور برای حضور در پیاده روی‌ اربعینشلمچهصدور برگ عبور موقت برای زائران فاقد گذرنامهعقد در ماه صفرعقد در ماه محرمعقد در محرم و صفرعقد و عروسی در محرمغربالگری زائران اربعینغیبت دانشجویان شرکت کننده در پیاده روی اربعینفروش بلیت پروازهای اربعینقیمت بلیت ۲ طرفه تهران - بغداد و نجفقیمت بلیت ۲ طرفه مشهد - بغداد و نجفقیمت بلیت اتوبوس اربعینقیمت بلیت پرواز اربعینقیمت بلیط اتوبوس در ایام اربعینقیمت بلیط پرواز اربعینقیمت بلیط قطار اربعین گران نمی‌ شودقیمت پرواز یک طرفه تهران - نجفکد دستوری اپراتوری برای موقعیت یابی زائران اربعینلغو ویزای اربعینمجوز پروازهای اربعین صادر شدمذهبی 🔥مراسم عقد و عروسی در ماه محرممرز خسرویمرز خسروی بازگشایی شدمهراننام نویسی زائران اربعیننحوه خروج خودرو‌های شخصی در ایام اربعیننرخ بلیت پروازهای اربعیننرخ جا به‌ جایی زائران ایام اربعین 99نقاط مجهز به وای فای در پیاده روی اربعینهزینه ثبت‌ نام اربعینویزای اربعین ۹۸ویزای اربعین 99

اربعین ۹۹ و ۱۴۰۰ / آخرین اخبار: آیا امسال پیاده‎ روی اربعین برگزار خواهد شد


اربعین ۹۹ و ۱۴۰۰ / آخرین اخبار: آیا امسال پیاده‎ روی اربعین برگزار خواهد شد

اربعین: در این مقاله از بخش اخبار اجتماعی و مذهبی و تقویم وب سایت نایریکا به اربعین حسینی، آخرین اخبار مربوط به تاریخ و مراسم اربعین سال ۹۹ و ۱۴۰۰, ثبت نام زائرین اربعین, مدارک مورد نیاز، و … می پردازیم.

این مطلب با جدیدترین اخبار به روز می شود.

با ما همراه باشید.

اربعین ۹۹ و ۱۴۰۰ / آخرین اخبار: آیا امسال پیاده‎ روی اربعین برگزار خواهد شد

اربعین / تاریخ اربعین / اربعین ۹۸ / اربعین ۹۹ / ثبت نام زائرین اربعین / ثبت نام زائرین کربلا / سامانه سماح / آغاز ثبت نام کربلا


اربعین ۹۹

تاریخ اربعین ۹۹ : پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ اربعین حسینی [ ٢٠ صفر ]

اربعین ۱۴۰۰

تاریخ اربعین ۱۴۰۰ : سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ اربعین حسینی [ ٢٠ صفر ]


آیا امسال پیاده‎ روی اربعین برگزار خواهد شد؟

۱۳۹۹/۲/۱۵

معاون استاندار سمنان: کرونا شرکت در راهپیمایی اربعین را نامشخص کرده است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: نامشخص بودن پایان خطر ابتلا به کرونا، اعزام قطعی زائران به پیاده‌روی اربعین امسال را نیز نامشخص کرده است.

حبیب‌الله خجسته پور روز دوشنبه در جلسه ستاد اربعین حسینی(ع) استان در سالن جلسات استانداری سمنان بیان کرد: اعزام به صورت انفرادی برای پیاده‌روی میلیونی اربعین حسینی(ع) همواره معضلاتی را به همراه داشته است.

خجسته‌پور از صدور دستورالعمل ابلاغی ستاد مرکز اربعین حسینی(ع) در خصوص اندیشیدن تمهیدات مناسب برای اعزام گروهی زائران خبر داد و ابراز امیدواری کرد که اجرای دستورالعمل ابلاغی، رفع مشکلات سال‌های گذشته را به همراه داشته باشد.

وی گفت: اعزام گروهی زائران سبب افزایش انسجام و نظم در طول مسیر پیاده‌روی می‌شود و این امر زمینه و بستر آموزش و فعالیت‌های فرهنگی را سهل‌تر می‌کند.

این مقام مسوول با اشاره به شرایط کشور عراق از احتمال به وجودآمدن برخی مشکلات در پیاده‌روی میلیونی اربعین خبرداد و خواستار ارائه پیشنهادهای مسوولان مربوط به منظور کاهش کمبودها و مشکلات مذکور شد.

وی همچنین از فرمانداران خواست تا به منظور بهبود و تقویت این دستورالعمل در موعد مقرر، نظرات خود را ارسال کرده تا به ستاد مرکزی ابلاغ شود.

معاون سیاسی استاندار سمنان تاکید کرد: مسئولان باید دقت لازم را به منظور انطباق این شیوه نامه با واقعیت کشور عراق داشته باشند و انحرافی در اجرای دستورالعمل صورت نگیرد.

ارتقاء امنیت و نظم، لازمه یک حرکت عظیم فرهنگی است

خجسته‌پور تاکید کرد: ارتقاء امنیت و نظم، لازمه اصلی یک حرکت عظیم فرهنگی همچون پیاده روی میلیونی اربعین حسینی(ع) است.

وی با اشاره به اینکه راهپیمایی سال گذشته با تمام مشکلات و کمبودها، به بهترین شکل انجام شد، گفت: ارتقاء امنیت و نظم در برگزاری این حماسه مذهبی مساله بسیار مهمی است و باید راهکارهای لازم به منظور دستیابی به این امر شناسایی، بررسی و در دستور کار قرار گیرد.

جانشین رئیس ستاد اربعین حسینی(ع) استان با اشاره به اینکه موکب دائمی سمنان در شهر مهران، پایگاه فرهنگی مذهبی در نقطه مرزی کشور است، گفت: استفاده از ظرفیت خیران به منظور تکمیل و ساخت این مرکز بسیار مهم و ضروری است.

اربعین حسینی چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) که با ۲۰ صفر مصادف است. مشهور است که اسیران کربلا روز ۲۰ صفر سال ۶۱ قمری در بازگشت از شام، برای زیارت مدفن امام حسین(ع) به کربلا رفتند؛ البته گروهی از علما همچون شیخ مفید و شیخ طوسی تصریح کرده‌اند که اسرا در بازگشت از شام به مدینه رفتند. همچنین جابر بن عبدالله انصاری، در این روز به‌عنوان اولین زائر بر سر مزار امام حسین(ع) حاضر شده است.

۲۰ صفر در ایران تعطیل رسمی است و شیعیان در این روز عزاداری می‌کنند. راهپیمایی اربعین شیعیان به سوی کربلا، به یکی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین مراسم عزاداری شیعیان جهان، تبدیل شده و در زمره بزرگترین اجتماعات مذهبی جهان قرار گرفته است. بیشترین زائرانی که در اربعین از دیگر کشورها به عراق می‌روند، از ایران‌اند.


پارکینگ‌ مرزها بیمه هستند / خسارات اموال مسروقه پس از بررسی پرداخت می‌شود

۱۳۹۸/۷/۲۸

مدیر اجرایی ستاد اربعین حسینی:

یکی از پیش‌بینی‌های ما بیمه پارکینگ‌ها بود تا در صورت بروز هر حادثه‌ای خسارت خودروها پرداخت شود.

هر شخصی که برای خودرویش در پارکینگ اتفاقی افتاده و پلیس را نیز در جریان گذاشته است میتواند ضمن تماس با شماره‌های ۸۴۸۶۷۰۹۳ و ۸۴۸۶۵۱۲۱ مشکلات خود را مطرح کرده تا به آن‌ها رسیدگی کنیم./فارس


سامانه سماح تعطیل شد

۱۳۹۸/۷/۲۸

این سامانه تا امروز برای ثبت‌نام زائران اربعین باز بود و این مدت در مجموع بالغ بر ۳ میلیون و ۳۳۰ هزار نفر برای سفر ایام اربعین حسینی ثبت‌نام کردند و از امروز به‌طور کامل فعالیت سامانه متوقف شد.


۹۷ درصد زائران به کشور بازگشته‌اند

۱۳۹۸/۷/۲۸

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا: بدون هیچ مشکلی در ترددها ۹۷ درصد زائران به ایران اسلامی بازگشتند

تردد در مسیرهای منتهی به مرزها روان است و به نظر می‌رسد تا روزهای آینده نیز تمامی زوار به کشور بازگردند


۳ کشته و ۶ مصدوم در واژگونی ون زائران ایرانی در عراق/ اعلام اسامی

۱۳۹۸/۷/۲۷

مرکز فرماندهی، کنترل و هماهنگی عملیات جمعیت هلال‌احمر اعلام کرد:

در پی واژگونی یک دستگاه ون حامل زائران ایرانی در العماره عراق که عصر روز جمعه اتفاق افتاد، ۳ نفر جان‌ باختند و ۶ نفر دیگر مصدوم شدند.

هم‌اکنون امدادگران جمعیت هلال احمر پیگیری جهت انتقال مصدومان به مرز چذابه هستند. مصدومان این حادثه در حال حاضر در بیمارستان صدر العماره عراق بستری هستند.

اسامی مصدومان به شرح زیر است:
۱- قدیر علی تیموری / اصفهان
۲- طیبه کاظمی جواری / اصفهان
۳- زهراء قیر علی / اصفهان
۴- عبد الرضا شعران / اهواز
۵- محمد حسین قرقانی
هویت ششمین مصدوم که حال نامساعدی دارد، هنوز مشخص نشده است.


واژگونی یک دستگاه ون در عراق / مصدومیت ۱۵ زائر ایرانی

۱۳۹۸/۷/۲۷

اسامی ۱۵ مصدوم منتقل شده به شرح زیر است:

۱- مهدی دارابی قاسمی – کرمانشاه
۲- محمدرضا اسفندی – بروجرد
۳- مرتضی خوش صحبت – اندیمشک
۴- محمود حسنی – همدان
۵- عرفان دهنوی – کنگاور
۶- علی قزلی – کرمانشاه
۷- مصیب مهدوی راد – کرمانشاه
۸- زهیر بلند قامت پور – تهران
۹- محمد مهدی حسینی – تهران
۱۰- امیر مجد – کرمانشاه
۱۱- حمید عظیمی – همدان
۱۲- غلامرضا عمادی واحد – همدان
۱۳ مهدی رستگار دلجو – همدان
۱۴- محمد طاها بلند قامت پور – تهران
۱۵ بهرام دوست پرست – همدان
تسنیم


انتقال ۹ زائر بیمار و مصدوم از کربلا به مهران

۱۳۹۸/۷/۲۶

جمعیت هلال احمر از انتقال ۹ زائر مصدوم و بیمار از بیمارستان الحسین کربلا به مرز مهران با یک دستگاه اتوبوس آمبولانس خبر داد.

اسامی این افراد را به این شرح اعلام کرد: ابوالفضل فوادیان، پروین انصافی، یوسف کلمرزی، صونا صمدی، حامد رحمان پناه، احمدرضا نادریان، حوریه حیدری، جمشید عباس پور و رمضان زید آبادی./ ایسنا


واژگونی اتوبوس حامل زائران کربلا

۱۳۹۸/۷/۲۶

هلال احمر کرمانشاه:

واژگونی اتوبوس حامل زائران کربلا در محور کرمانشاه_اسلام آبادغرب_حمیل (حمیل_شباب) ۲۰ مصدوم برجای گذاشت.


مهران-ایلام یک طرفه شد

۱۳۹۸/۷/۲۶

رئیس پلیس راه راهور ناجا: همزمان با شامگاه پنج شنبه با هدف کاهش ترافیک سنگین در مهران، محور مواصلاتی مهران- ایلام به صورت موقت و تا اطلاع ثانوی یکطرفه شده است./مهر


جاده مهران به ایلام یک طرفه می شود

۱۳۹۸/۷/۲۳

رئیس پلیس راه راهور ناجا: با توجه به حجم گسترده بازگشت زائران به کشور، پیش بینی می شود در روزهای آتی مجبور شویم به منظور تسهیل در رفت و آمد خودروها و جلوگیری از بروز حوادث، مسیر مهران به ایلام را یکطرفه اعلام کنیم.

برنامه ریزی لازم برای جایگزینی مسیر ایلام به مهران اندیشیده شده که در صورت قطعی شدن موضوع اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.


ترافیک پرحجم و روان در شلمچه و خسروی / مرز مهران، ترافیک نیمه سنگین

۱۳۹۸/۷/۲۲

مرکز مدیریت راه‌های کشور:

ترافیک در حال حاضر در پایانه های مرزی شلمچه و خسروی پرحجم و روان، در پایانه مرزی مهران نیمه سنگین و در مرز چذابه نیز پرحجم گزارش شده است.

همچنین ترافیک در محور اهواز-بستان به پایانه مرزی چذابه پرحجم گزارش شده است.


قیمت پرواز یک طرفه تهران – نجف (عراق) برای حضور در مراسم اربعین

۱۳۹۸/۷/۲۲

از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا ۱۰ میلیون و ۷۰۰هزار تومان

قیمت پرواز تهران –نجف در روز اربعین ۳۹۱ هزار تومان


ثبت‌ نام در سامانه سماح تا روز اربعین ادامه دارد

۱۳۹۸/۷/۲۱

دبیر کمیته اعزام ستاد مرکزی اربعین: ثبت‌نام در سامانه سماح تا روز اربعین ادامه خواهد داشت و در حال حاضر بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند.


آنتن‌دهی اپراتور همراه اول در مرز خسروی ضعیف است

۱۳۹۸/۷/۲۰

استاندار کرمانشاه از آنتن‌دهی اپراتور همراه اول در مرز خسروی انتقاد کرد و آن را ضعیف دانست و گفت: چرا همراه اول همه خدمات خود را به محور مهران و شلمچه ارائه می‌دهد و به مرز خسروی کمتر توجه می‌کند. /ایرنا


ازدحام جمعیت در مهران و قصرشیرین

۱۳۹۸/۷/۲۰

رئیس پلیس راه راهور ناجا:

در حال حاضر بار ترافیک در استان‌ها و محورهای منتهی به مرزهای چهارگانه سنگین گزارش شده و در شهرهای قصرشیرین و مهران تراکم جمعیت داریم.


ظرفیت پذیرش مرزخسروی تکمیل شد/ زائران فردا مراجعه کنند

۱۳۹۸/۷/۲۰

هم‌اکنون ظرفیت پذیرش مرزخسروی تکمیل شد و پلیس از سه‌راهی نصرآباد قصرشیرین به سمت این پایانه مرزی را مسدود کرده است.


تردد با برگه گذر موقت فقط یکبار ممکن است

۱۳۹۸/۷/۲۰

رئیس اداره گذرنامه نیروی انتظامی:

برگه‌های تردد موقت فقط برای یک بار سفر به کشور عراق پیش بینی شده است و افراد نمی‌توانند با این برگ تردد مجدد به کشور عراق سفر کنند/باشگاه خبرنگاران


اسکان اضطراری ۱۲ هزار زائر در مرز خسروی/ یک فروند بالگرد به صورت آماده‌باش مستقر شد

۱۳۹۸/۷/۱۹

آخرین اقدامات انجام شده در مرز خسروی را به روایت معتمدی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه بشنوید.


کرایه شلمچه تا نجف ۵۰۰ هزار تومان

۱۳۹۸/۷/۱۹

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان با تائید افزایش نامتعارف نرخ کرایه خودروها در خاک عراق به خبرنگار ایرنا گفت:با اعزام ۵۵ دستگاه اتوبوس به شلمچه عراق تلاش شده تا کرایه حمل و نقل زائران از این گذرگاه مرزی تا نجف اشرف کاهش یافته و متعادل شود.

غلامعباس بهرامی نیا اظهار داشت:نرخ کرایه هر مسافر از شلمچه عراق تا نجف اشرف ۱،۵ تا ۲ میلیون ریال است که با توجه به تقاضای زیاد در کشور عراق و کمبود وسیله نقلیه همچنین ترافیک در مسیر شلمچه عراق ، کرایه ها افزایش چشمگیری داشته است و تا پنج میلیون ریال نیز بعضا از هر زائر اخذ می شود.


ثبت‌نام زائران در سامانه سماح تا بعد از اربعین ادامه دارد

۱۳۹۸/۷/۱۹

مدیر حج و زیارت استان ایلام:

زائران عتبات عالیات می‌توانند تا ۷ آبان‌ماه با ثبت نام در سامانه سماح و داشتن گذرنامه معتبر به صورت رایگان وارد عراق شوند.


جاده اسلام‌آباد غرب – قصرشیرین بسته شد

۱۳۹۸/۷/۱۹

فرمانده پلیس راه استان کرمانشاه از بسته شدن جاده اسلام آباد غرب- قصرشیرین به دلیل تراکم بالای خودروها خبر داد.


هم اکنون مرز خسروی / زائران امروز به مرز خسروی مراجعه نکنند

۱۳۹۸/۷/۱۹

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه، از زائران خواست امروز ( جمعه ۱۹ مهر) به مرز خسروی برای اعزام به کربلای معلی مراجعه نکنند.

هم اکنون جمعیت زیادی از زائران در مرز خسروی حضور داشته و منتظر اعزام به کربلای معلی هستند اما از سوی طرف عراقی آمادگی پذیرش این جمعیت وجود ندارد./ایرنا


اعزام ۱۵۰ دستگاه اتوبوس به عراق برای انتقال زوار ایرانی

۱۳۹۸/۷/۱۹

دبیر قرارگاه اربعین استان کرمانشاه :

به طور کلی در تمامی مرزهای کشور کمبود اتوبوس داریم و این یکی از مشکلات جدی است. البته با خودروهای شخصی امکان انتقال زوار تا مرز وجود دارد اما کمبود اتوبوس بیشتر در مرز عراق است.

به منظور جبران کمبود اتوبوس در عراق ۱۵۰ دستگاه اتوبوس از کشور ایران برای انتقال زوار به عراق اعزام شد.


ترافیک پرحجم و روان در مسیرهای منتهی به مرزهای اربعین

۱۳۹۸/۷/۱۹

رییس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا:

ترافیک در محور ایلام به مهران (محدوده های کمربندی مهران, تونل راه کربلا و صالح آباد) سنگین گزارش شده است.

ترافیک در محور ایلام به مهران (محدوده‌های مهدی آباد، گلان، سه راهی ماربره و کنجان چم) نیز پرحجم و مقطعی نیمه سنگین است.

محور حمیل به سرابله گردنه قیر نیز ترافیکی پرحجم و روان دارد. ترافیک در محور خرمشهر به شلمچه (محدوده یادمان شهدا) نیز پر حجم و روان گزارش شده است.


تصادف اتوبوس زائران ایرانی در واسط عراق با ۸ کشته و ۳۰ زخمی

۱۳۹۸/۷/۱۹

طی یک تصادف اتوبوس زائران ایرانی و برخورد با یک اتوبوس دیگر در واسط عراق هشت نفر کشته و ۳۰ نفر زخمی شدند.

این ۳۰ زخمی از طریق مرز مهران وارد کشور شده و حال تعدادی از آنها وخیم اعلام شده است./مهر

اسامی مجروحان به شرح ذیل اعلام شده است:

۱-زهرا فلاح
۲-رقیه نجفی
۳-نسیرین فرج زاده
۴-زهرا زند
۵-نیالا حاجی زاده
۶-بهنام طالبی علی آباد
۷-فاطمه نیک ضمیر
۸-ولی الله نیک ضمیر
۹- زهرا صفاهانی از تهران
۱۰-کرامت نوبخت
۱۱- مستوره قوسی
۱۲-فاطمه امیدی
۱۳-کریم اسماعیلی پور گنجی
۱۴-وهاب عباسعلی
۱۵-مهرانگیز ملکی
۱۶-صغرا حافظ تک لو
۱۷-پری گل براری
۱۸-نسرین اکبرزاده
۱۹-زینب کاکایی
۲۰-روح الله کارگر
۲۱-مهدی غفوریان حسن زاده
۲۲-اشرف بقایی فرض آبادی
۲۳-صغرا بهر کاظمی
۲۴-عسکر فخایی
۲۵-حاج امیر فرج زاده
۲۶-زهرا راهمی
۲۷-عباس علی نجفی
۲۸-معصومه قوس علی ابادی
۲۹-فاطمه صفری ابراهیمی قمی
۳۰-ندا اکبر کلانی
۳۱-امیرحسین عابری


بهترین زمان سفر برای زیارت در اربعین

۱۳۹۸/۷/۱۹

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا از افرادی که قصد سفر زمینی به عراق در ایام اربعین را دارند، خواست که سفر خود را به پس از ۲۴ مهرماه موکول نکنند.


استاندار خوزستان: مرز شلمچه و چذابه هم اکنون باز است اما حرکت زائران به کندی صورت می‌گیرد

۱۳۹۸/۷/۱۸


دبیر ستاد اربعین: تمام مرزها باز است/ زائرانی که در مرز عراق مانده بودند منتقل شدند

۱۳۹۸/۷/۱۸

دبیر ستاد مرکزی اربعین:

اتوبوس و ۲۵۰ وسیله نقلیه دیگر را آماده انتقال به عراق کرده ایم.

همگی زائرینی که امروز مانده بودند، منتقل شدند.

درحال حاضر مشکلی در آن سوی مرز نداریم

به جز مرز خسروی که ساعت تردد دارد، در بقیه مرزهای ما تردد در حال انجام است.

زائرین در بازگشت سفرشان را مدیریت کنند.


تکذیب بسته بودن مرز مهران

۱۳۹۸/۷/۱۸

استاندار ایلام:

مرز مهران باز است و هم اکنون تردد در این مرز بین المللی در حال جریان است.

برخی اوقات به خاطر کنترل و تنطیم جمعیت بصورت توافقی در دو طرف مرز تراکم جمعیت تعدیل می شود./مهر


مرز مهران و مرز شلمچه بسته شدند

۱۳۹۸/۷/۱۸

در مورد مرز مهران، طبق اعلام یک منبع امنیتی مشکل از طرف عراقی است و جمعیت زیاد باعث بسته شدن گیت‌ها شده است.

رئیس ستاد اربعین منطقه آزاد اروند: لحظاتی پیش مرز بین المللی شلمچه موقتا بسته شده و مدت زمان بسته بودن این پایانه مرزی تا ساعاتی دیگر اعلام می‌شود./ فارس


 

زائرین ایرانی سفر خود را به تاخیر بیندازند

۱۳۹۸/۷/۱۸

احمد محمدی فر دبیر ستاد اربعین

امکانات عراق جوابگوی زائران ایرانی نیست

تعداد زیادی از زائران ایرانی در آن سوی مرزها منتظر ماشین هستند

از زائرین عزیز ایرانی خواهش می‌کنیم فعلا سفر خود را به تاخیر بیندازند

در حال رایزنی با مسئولین عراقی هستیم تا مشکل را حل کنیم


سرگردانی زائران در مرز شلمچه به دلیل نبود وسیله نقلیه

۱۳۹۸/۷/۱۸

کرایه های نجومی پانصد هزار تومانی برخی رانندگان عراقی


مرز چذابه (خوزستان) باز شد

۱۳۹۸/۷/۱۸

مرز چذابه پس از سه ساعت برای جمعیت حاضر در پایانه مرزی باز شد.


زائران اربعین درصورت امکان زمان سفر را به داخل عراق به تاخیر بیاندازند

۱۳۹۸/۷/۱۸

توصیه ستاد اربعین :

زائران اربعین درصورت امکان زمان سفر را به داخل عراق به تاخیر بیاندازند

محدودیت جاده و امکانات ترابری در داخل عراق نیازمند عبور زائران با فاصله زمانی است

ظرفیت پارکینگ های مهران تکمیل شده است

ازدحام در خاک عراق در مرزهای مهران شملچه و چذابه وجود دارد و ستاد اربعین درحال تلاش برای اعزام اتوبوس بیشتر می باشد


مرز چذابه موقتاً مسدود شد

۱۳۹۸/۷/۱۸

رئیس پایانه مرزی چذابه:

افزایش جمعیت زائران سبب شده است وسایل نقلیه برای حمل و نقل زائران به شهرهای زیارتی با کمبود مواجه شوند.

منتظر تصمیم کشور عراق در خصوص باز شدن مرز هستیم.


دبیر ستاد مرکزی اربعین: در داخل خاک عراق با کمبود وسایل حمل و نقل عمومی مواجه هستیم

۱۳۹۸/۷/۱۸

زائران سفر خود را مدیریت و به تاخیر بیندازند.


مرز شلمچه باز است/ کمبود وسایل نقلیه در شلمچه عراق

۱۳۹۸/۷/۱۸

شایعات مبنی بر بسته شدن مرز شلمچه صحت ندارد و این پایانه بدون توقف در حال خدمت رسانی به امر تردد زائران است.

گزارش‌ها حاکی از کمبود وسیله نقلیه برای تردد زائران از مرز شلمچه به داخل خاک عراق است.


ترافیک جاده های منتهی به مهران

۱۳۹۸/۷/۱۸

رئیس دفتر رئیس جمهور: با توجه به افزایش زائران اربعین و پیش بینی‌های انجام شده، ترافیک جاده‌های منتهی به مهران نسبت به سال گذشته روان‌تر و مشکل پارکینگ حل شده است.


مسیر ورودی شمالی مهران تا اطلاع ثانوی بسته شد

۱۳۹۸/۷/۱۸

رئیس پلیس راهنمائی و رانندگی استان ایلام: مسیر ورودی شمالی شهر مهران تا اطلاع ثانوی بسته شده و زائران می‌توانند از طریق ورودی شرقی وارد مهران شوند./ فارس


غربالگری زائران اربعین

۱۳۹۸/۷/۱۷

دانشکده علوم پزشکی آبادان:

زائران اربعین در مسیر بازگشت از عتبات عالیات در مرز شلمچه از نظر بیماری غربالگری می‌شوند/ایرنا


نابسامانی در جابجایی زائران اربعین / قیمت ۵۰۰ هزار تومانی بلیت اتوبوس تهران-مهران دربازار سیاه

۱۳۹۸/۷/۱۷

در حالی حداکثر قیمت بلیت تهران-مهران ۱۵۲هزار تومان برای اتوبوس های VIP است که در خلاء سرویس دهی مناسب به زائران اربعین حسینی، هم اکنون قیمت بلیت این مسیر در بازار سیاه به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.


نقاط مجهز به وای فای در پیاده روی اربعین اعلام شد

۱۳۹۸/۷/۱۷

فلاح، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در گفتگو با جماران، لیست نقاطی که در آنها خدمات اینترنت رایگان در مسیر نجف به کربلا را به شرح ذیل اعلام کرد:

 • موکب حضرت زهرا (نجف، ثوره العشرین، ابتدای مسیر)
 • مسجد و مقبره الحکیم (نجف، زیر پل ثوره العشرین اول مسیر)
 • عمود ٢٠٢ موکب امام خمینی
 • عمود ٢٨۶ موکب امام رضا
 • عمود ٣٠٩
 • عمود ۴۶٠ موکب احباب الزهرا
 • عمود. ۵۴٨
 • عمود ٧٠٧ موکب امام رضا
 • عمود ٨٢٨ موکب صاحب الزمان
 • عمود ٩۵٣ موکب شهید الله
 • عمود ١١٢٠ موکب خدام الحسین
 • عمود ١٢٢٢

رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی:

۱۳۹۸/۷/۱۷

بلیط پرواز اربعین، کمیاب و دسترسی مردم عادی برای خرید این بلیت‌ها سخت شده است

نرخ دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای این پرواز گران است

حتی منِ آژانس‌دار نمی‌توانم این بلیت را راحت تهیه کنم، چه برسد به مردم عادی


ازدحام جمعیت در شهر مهران

۱۳۹۸/۷/۱۷

فرمانده انتظامی ایلام:

به دلیل ازدحام جمعیت در شهر مهران، زائران اربعین خودروها را در ورودی شهر مهران پارک کنند.

ظرفیت شهر مهران کاملا تکمیل است دیگر جایی برای پارک کردن هم وجود ندارد.

از ورود خودروهای شخصی در حدفاصل پل زائر به سمت ۱۱ کیلومتری پایانه مرزی جلوگیری خواهد شد./ باشگاه خبرنگاران


ممنوعیت کامل عبور خودروهای شخصی زائران اربعین حسینی به عراق از مرز چذابه

۱۳۹۸/۷/۱۶

عبور خودروهای شخصی زائران اربعین حسینی به شهرهای مقدس عراق از روز سه شنبه به طور کامل از گذرگاه مرزی چذابه ممنوع شد تا مشکلاتی برای زائرانی که پیش ازاین کارهای قانونی عبور خودرو(کاپوتاژ) را انجام داده اند به وجود آید./ ایرنا


کد دستوری اپراتوری برای موقعیت یابی زائران اربعین راه‌اندازی شد

۱۳۹۸/۷/۱۶

رئیس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات از برقراری کد دستوری USSD اپراتورهای همراه برای آگاهی از وضعیت و موقعیت زائران با یکدیگر و ارسال موقعیت به دوستان خود در مسیر اربعین خبر داد.

کد دستوری USSD با شماره‌گیری #۵۰۰*۵۰۰* برای آگاهی از وضعیت و موقعیت زائرین با یکدیگر و ارسال موقعیت به دوستان خود به‌ صورت رایگان توسط همه اپراتورها در هر ساعتی از شبانه روز راه‌اندازی شده است/ مهر


زائران خروجی مرز مهران ماسک به همراه خود داشته باشند

۱۳۹۸/۷/۱۶


برقراری پروازهای فوق العاده به نجف از ۹ فرودگاه

۱۳۹۸/۷/۱۶

همزمان با فرا رسیدن ایام اربعین حسینی برای رفاه حال زائران عتبات عالیات در ۹ فرودگاه کشور پروازهای فوق العاده به نجف برقرار می شود/تسنیم


ظرفیت توقفگاه خودرویی زائران اربعین در چذابه دو برابر شد

۱۳۹۸/۷/۱۵

فرماندار دشت آزادگان: ظرفیت توقفگاه خودرویی زائران اربعین حسینی در مرز چذابه با افزایش دو برابری نسبت به اربعین پارسال به ۷۲ هزار دستگاه رسید

هزینه توقف یک شبانه روز خودرو در چذابه ۵۰ هزار ریال است و دریافت بیش از این مبلغ تخلف است


فراهم‌شدن شرایط اسکان شبانه مسافران اربعین در مرز مهران

۱۳۹۸/۷/۱۵

رئیس قرارگاه اربعین مرز مهران با بیان اینکه شرایط اسکان زائران اربعین در مرز مهران فراهم‌شده، گفت: مسافران در صورت معطلی برای عبور از مرز می‌توانند شب را در مهران اسکان یابند.


رشد ۳۳۹ درصدی خروج زائران اربعین نسبت به سال قبل

۱۳۹۸/۷/۱۵

رئیس ستاد مرکزی اربعین:

بر اساس آخرین آمار از اول صفر تا هفتم این ماه ۴۷۹ هزار نفر از مرزهای کشور به سمت عراق خارج شدند که رشد ۳۳۹ درصدی را نشان می‌دهد.

درحالی که در مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۰۹ هزار نفر خارج شده بودند.

امسال تنها ۴۰۰ دستگاه اتوبوس برای حمل و نقل زائران خاصی از قبیل معلولین، کاپوتاژ خواهند شد.

مرز خسروی در طول روز از ساعت ۷ صبح تا ۱۷ عصر برای زائران اربعین فعال خواهد بود اما سه مرز دیگر به صورت شبانه‌روزی به زائران خدمت رسانی خواهد کرد./رادیو اربعین


مرز خسروی به روی زائران بازگشایی شد

۱۳۹۸/۷/۱۴

فرماندار قصرشیرین:

براساس توافقی که با مسوولان عراقی صورت گرفت مرز خسروی به روی زائران اربعین حسینی (علیه السلام) بازگشایی شد./ایرنا


الزام ثبت اطلاعات گذرنامه از سامانه سماح حذف شد

۱۳۹۸/۷/۱۴

مدیرکل عتبات سازمان حج‌ و زیارت:

روز گذشته ۱۳۸ هزار نفر و امروز ۷۴ هزار و ۶۰۷ نفر تاکنون در سامانه سماح ثبت نام کردند که این امر نشان می‌دهد مشکلی در سامانه سماح وجود ندارد.

از امروز دیگر نیازی به وارد کردن اطلاعات گذرنامه‌ای در سامانه سماح‌وجود ندارد.

تمام زائران به راحتی می‌توانند حتی قبل از رسیدن گذرنامه اقدام به ثبت نام کنند./فارس


بلیت پرواز اربعین را چند بخریم؟ / ظرفیت فروش بلیت‌های هوایی اربعین بالا رفت

۱۳۹۸/۷/۱۳

نرخ بلیت اربعین در فاصله ۲۰ تا ۳۰ مهرماه با نرخ مصوب ۲.۲ میلیون تومانی ارائه می‌شود و اگر مسافران تا قبل از این تاریخ قصد سفر هوایی به عراق را داشته باشند باید با نرخ‌های آزاد بلیت تهیه کنند.

برای مثال بلیت یک طرفه تهران – نجف امروز شنبه ۱۳ مهرماه با شرکت هواپیمایی ایران ایر یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود اما مسافران می‌توانند با مراجعه به دفاتر رسمی اعلام شده از سوی سازمان هواپیمایی بلیت با نرخ مصوب ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی را در مسیرهای رفت و برگشت در تاریخ ۱۰ روز پایان مهر تهیه کنند./ایرنا


امنیت در مرزهای خوزستان

۱۳۹۸/۷/۱۲

استاندار خوزستان:

هیچ مشکل امنیتی در مرزهای خوزستان وجود ندارد

زائران در کمال آرامش از مرزها به سمت عتبات عالیات در حال تردد هستند./ایرنا


تردد زائران خارجی اربعین از مرز چذابه ممنوع است

۱۳۹۸/۷/۱۲

مدیر پایانه مرزی چذابه:

امسال نیز طبق روال سال‌های قبل عزیمت زائران خارجی به صورت مشخص از مرز بین المللی شلمچه انجام می‌شود.

پیش بینی شده شمار زائران خارجی اربعین حسینی که از پایانه مرزی شلمچه راهی کربلای معلی می‌شوند از ۱۳۰ هزار نفر پارسال به ۳۰۰ هزار زائر از ۹۸ کشور جهان برسد.


اعتبار گذرنامه برای سفر اربعین ۳ ماه شد

۱۳۹۸/۷/۱۲

دبیر ستاد مرکزی اربعین بابیان اینکه تمام دفاتر پلیس+ ۱۰ آماده ارائه خدمات تا آخرین لحظه برای اربعین هستند، گفت: طبق توافق جدید با دولت عراق مدت اعتبار گذرنامه برای سفر اربعین سه ماه شده است./میزان


عصر امروز، پایانه مرزی خسروی

۱۳۹۸/۷/۱۲

این مرز همچنان از طرف کشور عراق بسته است و مسئولان زائران را به مرز مهران هدایت می کنند/صدا و سیما


سماح به زائران اربعین توصیه کرد: عجله نکنید

۱۳۹۸/۷/۱۲

سامانه ثبت نام اربعین در پیامکی اعلام کرد:

با توجه به عدم استقرار موکب ها و ایستگاه های خدماتی در مسیرهای راهپیمایی زائران اربعین حسینی و نیز اغتشاشات اخیر در بعضی شهرهای عراق، توصیه می شود نسبت به حرکت به سمت مرزها تعجیل نکنید.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت نیز به زائرانی که وارد خاک عراق شده اند و یا قصد سفر به این کشور را دارند، با توجه به شرایط عراق توصیه کرد که از سفر به شهرهای «سامرا» و «کاظمین» خودداری کنند و یا سفر خود را به عراق چند روز به تاخیر اندازند.


شایعه اعلام حکومت نظامی در نجف تکذیب شد

۱۳۹۸/۷/۱۱

منابع آگاه خبر منتشر شده در برخی منابع خبری مبنی بر اعلام حکومت نظامی در نجف اشرف را تکذیب کردند

تصاویر دریافتی حاکی است که رفت و آمد زائرین در نجف اشرف کاملا عادی در جریان است


بیانیه وزارت خارجه:

۱۳۹۸/۷/۱۱

مردم سفر به عراق را تا آرام شدن شرایط به تاخیر بیندازند/انتخاب

* در نجف اشرف، حکومت نظامی اعلام شد


ورود به عراق با خودرو شخصی فقط تا ۱۵ مهرماه

۱۳۹۸/۷/۱۱

براساس تصمیمات اتخاذ شده در جلسه مورخ ۷ مهر ۹۸ ستاد مرکزی اربعین حسین وزارت کشور اعلام می‌گردد گمرکات اجرایی کشور از تاریخ ۱۵ مهر ۹۸ لغایت ۳۰ مهر ۹۸ از صدور پروانه خروج موقت برای خودروهای شخصی خودداری نمایند.


تردد بی‌سابقه زائران اربعین از مرز مهران

۱۳۹۸/۷/۱۱

استاندار ایلام با اشاره به آمار بی‌سابقه تردد زائران از مرز مهران گفت: از صبح تا ظهر امروز ۳۳ هزار نفر از مرز مهران خارج شدند.


دبیر ستاد مرکزی اربعین:

۱۳۹۸/۷/۱۱

با توجه به حوادث عراق و به درخواست طرف عراقی مرز خسروی فعلاً بسته است/تسنیم


مرز چذابه بازگشایى شد

۱۳۹۸/۷/۱۱

معاون سیاسی، اجتماعی استاندار خوزستان و رییس قرارگاه اربعین در مرز چذابه:

مرز چذابه(شیب عراق) چهارشنبه شب به دلیل ملاحظات امنیتی ناشی از برخی ناآرامی ها در شهرهای عراق، از سوی مقام های عراقی بسته شده بود ولی از ساعتی پیش این مرز باز شد.

هم اکنون تعداد زیادی از زائران اربعین در پایانه مرزی چذابه در حال عبور از مرز هستند./ایرنا


فوری : بسته شدن مرز خسروی و چذابه به دلیل درگیری‌ها در عراق

۱۳۹۸/۷/۱۱

فرمانده مرزبانی ناجا: با توجه به درگیری در برخی از شهرهای کشور عراق مرزهای چذابه و خسروی از شب گذشته بسته شده است.

پس از برقراری امنیت این دو مرز بازگشایی و به زائران اربعین حسینی اطلاع‌رسانی خواهد شد.


صدور برگ عبور موقت برای زائران فاقد گذرنامه از امروز

۱۳۹۸/۷/۱۰

جانشین معاون هماهنگ کننده ناجا: به زوار اربعین که درخواست صدور گذرنامه خود را به دفاتر “پلیس +۱۰” می دهند برگ عبور موقت به طور جایگزین داده می شود تا از زیارت جا نمانند.


افزایش ۲۰ درصدی گیت های گذرنامه در گذرگاه های چهارگانه کشور

۱۳۹۸/۷/۱۰

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی: به منظور تسهیل در تردد زائران اربعین حسینی، تعداد گیت های گذرنامه در گذرگاه های چهارگانه کشور ۲۰ درصد افزایش یافت.


آغاز فروش بلیت اتوبوس اربعین از امروز با قیمت سال ۹۷

۱۳۹۸/۷/۱۰

مدیرکل دفتر حمل‌ونقل مسافر سازمان راهداری :

شرکت‌های حمل‌ونقل موظف به پاسخگویی به تقاضای زائران هستند

قیمت بلیت اتوبوس بر اساس نرخ نامه اربعین ۹۷ محاسبه می‌شود.

در پایانه برکت مهران در لحظه ۲۰۰ تا ۳۰۰ اتوبوس خواهیم داشت و زائران هیچ مشکلی برای سفرهای بازگشت نخواهند داشت.


خودروهای شخصی برای خروج از کشور به مرز مهران مراجعه نکنند

۱۳۹۸/۷/۱۰

مدیرکل گمرکات ایلام:

با توجه به این که در ستاد اربعین کل کشور خروج موقت سواری و اتوبوس را مرز شلمچه و چذابه تعیین کردند، خواهش ما این است که عزیزان به مرز مهران مراجعه نکنند.


فروش بلیت پرواز اربعین آغاز شد

۱۳۹۸/۷/۱۰

سخنگوی سازمان هواپیمایی:

زائران توجه بلیت هواپیما را حتما در مراکز اعلام شده و با نرخ مصوب خریداری کنند

قیمت بلیت ۲ طرفه تهران – بغداد و نجف ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و ۲ طرفه مشهد – بغداد و نجف ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان باید فروخته شود./ میزان


دبیر ستاد مرکزی اربعین:

۱۳۹۸/۷/۹

تردد خودروهای شخصی از ۱۵ تا ۳۰ مهرماه در مرزها ممنوع است

برنامه موکب‌ها از ۱۵ مهر به صورت سراسری آغاز می‌شود


فروش اینترنتی پروازهای اربعین ممنوع شد

۱۳۹۸/۷/۸

در نشست شورای حمل‌ونقل و لجستیک با حضور وزیر راه و شهرسازی اعلام شد که در ایام اربعین فروش اینترنتی بلیت هواپیما ویژه این ایام را ممنوع است.


توصیه های بهداشتی به زائران اربعین حسینی

۱۳۹۸/۷/۸

وزارت بهداشت:

به هیچ عنوان از آب غیربسته‌بندی در عراق استفاده نکنند

تا حد امکان از غذاهای موکب‌های ایرانی استفاده شود

زائران با خود غذاهای فاسد شدنی حمل نکنند

زوار پاکستانی و افغانستانی می‌توانند حامل میکروب‌های عفونی مختلفی باشند/صداوسیما


تردد به مرز خسروی تنها با اتوبوس امکان‌پذیر است

۱۳۹۸/۷/۸

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه: به منظور تسیل در تردد زائرین، از ساعت هشت صبح امروز (دوشنبه، هشتم مهر) تردد در مسیر قصرشیرین- از سه راهی نصرآباد- تا مرز خسروی، تنها با اتوبوس درون شهری امکان‌پذیر است

تا پایان اربعین تردد هر گونه وسیله نقلیه شخصی در این مسیر ممنوع است/ ایسنا


زائران اتباع در ایام اربعین فقط مجاز به عبور از مرز چزابه هستند

۱۳۹۸/۷/۷

دبیر ستاد اربعین حسینی(علیه السلام) استان تهران با اشاره به فراهم بودن زمینه تردد برای زائران ایرانی از سه مرز مهران، چزابه و شلمچه گفت: زائران اتباع تنها مجاز به تردد از مرز چزابه هستند.


اتباع خارجی تا ۱۷ مهر برای ثبت‌نام در پیاده‌ روی اربعین مهلت دارند

۱۳۹۸/۷/۷

مدیرکل اتباع و مهاجران خارجی استانداری تهران : اتباع خارجی تا ۱۷ مهر مهلت دارند تا نسبت به ثبت‌نام لازم برای خروج از کشور و حضور در پیاده‌ روی اربعین اقدام کنند.


لزوم ثبت نام در سامانه سنا برای دریافت ارز اربعین تکذیب شد

۱۳۹۸/۷/۷

مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی: متقاضیان دریافت ارز اربعین به نرخ بازار ثانویه صرفا با در دست داشتن کارت ملی و گذرنامه میتوانند به صرافی بانک های منتخب مراجعه کرده و ارز مورد نیاز خود را تا سقف ۱۰۰ یورو یا معادل آن دریافت کنند

روز گذشته مدیرعامل یکی از بانک های خصوصی عنوان کرده بود، زائران برای دریافت ارز اربعین باید در سامانه سنا ثبت نام کرده و سپس به صرافی بانک های منتخب مراجعه کنند/باشگاه خبرنگاران


خبری از پروازهای اربعین نیست/‌سرگردانی زائران ‌در تهیه بلیت

۱۳۹۸/۷/۷

در حالی که سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن شرکت‌های هواپیمایی برای پروازهای اربعین نرخ‌گذاری هم انجام داده‌اند، اما بررسی‌ها حکایت از آن دارد که هیچ‌یک از آژانس‌ها و سایت‌های فروش بلیت هواپیما فعلا فروش بلیت پرواز اربعین ندارند.


متقاضیان ۱۰۰ یورو ارز اربعین در سامانه سنا بانک مرکزی ثبت‌نام کنند

۱۳۹۸/۷/۷

زائران اربعین برای دریافت معادل ۱۰۰ یورو ارز که تقریبا با نرخ آزاد خرید و فروش می‌شود باید در سامانه سنای مرکزی ثبت نام و از طریق بانک‌های عامل و صرافی‌های مجاز آن را دریافت کنند.


فروش بلیت پروازهای اربعین آغاز نشد!

۱۳۹۸/۷/۶

در حالی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی از آغاز فروش بلیت پروازهای اربعین از طریق سایت ایرلاین‌ها خبر داده که این سایت‌ها فعلا هیچ پروازی را برای حد فاصل ۲۰ تا ۳۰ مهرماه به فروش نمی‌رسانند.


تعهدات بیمه گر برای زائران اربعین

۱۳۹۸/۷/۶

مدیرکل برنامه ریزی و نظارت عتبات سازمان حج:

خدمات بیمه ای فقط شامل زائرینی می شود که در سامانه سماح ثبت نام کرده و با گذرنامه معتبر از مرزهای قانونی کشور خروج و ورود می‌کنند

معیار محاسبه مدت پوشش بیمه‌ای، مهر ورود و خروج اداره گذرنامه نیروی انتظامی کشور در مبادی خروجی و ورودی است.

پرداخت هزینه های درمانی، بستری، بیمارستانی، اعمال جراحی به علت بیماری یا حادثه برای هر یک از بیمه شدگان تا سقف ۲۷۵ میلیون ریال معادل ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود

پرداخت هزینه های درمانی سرپایی و پاراکلینیکی هر یک از بیمه شدگان نیز تا سقف ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال معادل ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تعیین شده است.

پرداخت غرامت ناشی از فوت بر اثر حوادث نیز به میزان مبلغ ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال معادل ۲۴۰ میلیون تومان انجام می گیرد.

پرداخت غرامت نقص عضو یا از کار افتادگی دائم کلی یا جزئی در اثر حوادث برای هر یک از بیمه شدگان نیز تا سقف ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال معادل ۲۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.


ثبت‌ نام اتباع بیگانه برای سفر به اربعین از فردا

۱۳۹۸/۷/۵

سرپرست اداره کل امور اتباع استانداری تهران:

تدابیر لازم اتخاذ شده است و اتباع افغانستانی باید به دفاتر کفالت و اتباع عراقی نیز باید به اداره کل اتباع مراجعه کنند.

از شنبه ششم مهر ماه نحوه ثبت‌نام آنها و دریافت روادید در مکان‌های اعلام شده آغاز می‌شود.


استان ایلام آماده پذیرایی بیش از ۴ میلیون زائر اربعین است

۱۳۹۸/۷/۳

استاندار ایلام :

ما باید برای تردد بیش از ۴ میلیون زائر در ایام اربعین برنامه ریزی و آمادگی داشته باشیم.

امسال در پیک تردد در مسیر رفت باید برای ۲۵۰ هزار و در مسیر برگشت برای بیش از ۳۵۰ هزار زائر در یک روز آمادگی لازم داشته باشیم.

باید پروژه های تعهد شده برای اربعین امسال از جمله کنارگذر غربی، زیرگذر جاده پایانه مرزی و مسیرهای دسترسی به پایانه برکت و … تا دهم مهر ماه تکمیل شوند.

از روز دهم مهر به لحاظ تراکم جمعیت و تردد زوار از مرز مهران تمام فعالیتهای عمرانی در مهران پایان می یابد و کارگاه ها تعطیل می شوند.


غیبت دانشجویان شرکت کننده در پیاده روی اربعین موجه شد

۱۳۹۸/۷/۱

طی بخشنامه‌های ارسالی وزارت علوم به کلیه مراکز آموزش عالی، غیبت دانشجویان شرکت کننده در آیین پیاده روی اربعین موجه می‌شود.


آغاز فروش بلیت قطار اربعین از چهارشنبه

۱۳۹۸/۷/۱

معاون وزیر راه و شهرسازی از آغاز فروش بلیت قطارهای اربعین از چهارشنبه سوم مهرماه بدون افزایش قیمت خبر داد و گفت: در ایام اربعین امسال قطارهای فوق العاده جدید ۶ مسیر برای تسهیل تردد زائران راه اندازی شده است.


اطلاعیه جدید بانک مرکزی درباره ارز زائران اربعین / هر زائر ۱۰۰ یورو می‌گیرد

۱۳۹۸/۶/۳۱

طبق اعلام بانک مرکزی، زائران اربعین حسینی در صورت نیاز به خرید می‌توانند نسبت به خرید حداکثر مبلغ ۱۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ بازار ثانویه ارز از صرافی‌های مجاز و بانک‌های منتخب ملی، ملت، تجارت، سپه، صادرات و پارسیان اقدام کنند.


نحوه خروج خودرو‌های شخصی در ایام اربعین مشخص شد

۱۳۹۸/۶/۳۰

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران:

برای صدور گواهی خروج موقت خودرو‌های شخصی، مالکان با در دست داشتن مدارک شناسایی خودرو و شخصی به گمرکات مراجعه کرده و گواهی خود را در کوتاه‌ترین زمان دریافت کنند.

خودروهای شخصی با ۲۰ هزار تومان می‌توانند از مرز خارج شوند.

توصیه می‌شود زائران برای دریافت گواهی خروج موقت خودرو‌های خود، هر چه سریع‌تر اقدام کنند تا با نزدیک شدن ایام اربعین حسینی گرفتار پیک ترافیکی حضور مردم در گمرکات نشوند.


چرا زائران اربعین باید در سامانه سماح ثبت‌ نام کنند؟

۱۳۹۸/۶/۳۰

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت:

یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت نام‌نویسی زائران در سامانه سماح، موضوع بیمه و ارائه خدمات پزشکی برای زائران است.

در سامانه سماح زائران باید ۱۵ هزار تومان بابت بیمه و ۷ هزار تومان هم بابت خدمات درمانی از سوی هلال‌احمر پرداخت کنند که در مجموع ۲۲ هزار تومان می‌شود.

این امر در حالی است که تعهدات بیمه برای زائران به منظور بیماری تا سقف ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، فوت عادی ۴۰ میلیون تومان و فوت در صورت بروز حادثه یا مشکل از جمله ازدحام جمعیت ۲۴۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده است.


۶ شهید اثر انفجار تروریستی در استان کربلای معلی

۱۳۹۸/۶/۲۹

بر اثر انفجار در استان کربلای معلی، ۶ نفر شهید و پنج نفر دیگر زخمی شدند.

یگان اطلاع‌رسانی امنیتی درباره ماهیت انفجار اعلام کرد یک بمب که در داخل خودرویی جاسازی شده بود، در نزدیکی ایست اصلی ۵۴ در ورودی شهر کربلای معلی منفجر شد که این انفجار به سوخته شدن سرنشینان این خودرو منجر شد/ تسنیم


وقوع انفجار در مسیر یک اتوبوس در استان کربلا عراق

۱۳۹۸/۶/۲۹

شبکه المیادین لبنان از کشته شدن ۶ نفر و زخمی شدن ۵ تن دیگر بر اثر وقوع انفجار در نزدیکی اتوبوس حامل مسافران در شمال کربلاء خبر داد./فارس


مجوز پروازهای اربعین صادر شد

۱۳۹۸/۶/۲۸

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری:

صدور مجوز پروازهای اربعین برای شرکت‌های هواپیمایی آغاز شد

با توجه به نرخ‌گذاری بلیت پروازهای اربعین، با هر گونه گران‌فروشی در نرخ بلیت مقابله می‌کنیم.

فروش بلیت فقط از طریق مراکز معتبر مشخص شده در سایت سازمان هواپیمایی و آژانس‌های دارای مجوز بند الف امکان پذیر است و غیر از این، ارائه بلیت در هر سایت‌‌ که بدون مجوز اقدام به فروش بلیت می‌کند، غیرقانونی است.

چنانچه هر سایتی بدون ارائه مجوز، بلیت پروازهای اربعین را بفروشد حتما از سوی سازمان هواپیمایی کشور اعمال قانون و به قوه قضائیه معرفی می‌شود.


همتی: امسال «ارز اربعین» نداریم

۱۳۹۸/۶/۲۸

رئیس کل بانک مرکزی:  ارز اربعین با نرخ آزاد صرافی‌ها ارائه خواهد شد

ارز مسافرتی، ارز بازار آزاد حساب می‌شود و بانک‌ها در این زمینه نرخ‌گذاری می‌کنند


جزئیات برگشت زوار اربعین از مرز مهران به سه پایانه معین

۱۳۹۸/۶/۲۷

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای:

زائرانی که در ایام اوج سفرهای اربعین از ۲۴ مهر تا ۲۹ مهر مرز مهران را برای بازگشت انتخاب کنند، سفرشان به داخل کشور دو مرحله‌ای خواهد بود.

پس از ورود به مرز مهران به تناسب مقصد به یکی از پایانه‌های معین سه‌گانه کرمانشاه، همدان و اندیمشک از طریق ناوگان اتوبوسی منتقل می‌شوند و از آنجا به مقاصد خود می‌روند.

قیمت بلیت اتوبوس برای اربعین همین نرخ‌های فعلی مسیرها است و افزایش نمی‌یابد./ فارس


نرخ جا به‌ جایی زائران ایام اربعین ۹۸ در مرز مهران اعلام شد

۱۳۹۸/۶/۲۷

معاون حمل و نقل و پایانه های استان ایلام : نرخ مسیر پایانه‌مرزی تا مهران۵۰۰۰تومان، پایانه مرزی مهران تا ایلام۱۴٫۵۰۰ وپایانه مرزی مهران تا اهواز۵۴٫۰۰۰ تومان تعیین شده است

نرخ مسیر پایانه مرز مهران تا تهران۱۴۰٫۰۰۰ تومان ، پایانه مرزی مهران تا اندیمشک ۳۸٫۰۰۰ تومان و پایانه مرزی تاکرمانشاه ۴۵٫۰۰۰ تومان تعیین و تمام مسافربران موظف به رعایت این نرخ نامه بوده و تخطی از آن تخلف محسوب و با متخلفان برخورد می‌شود


ثبت ‌نام حدود ۶۰۰ هزار نفر در سامانه سماح

۱۳۹۸/۶/۲۶

نماینده سازمان حج و زیارت :

پیش‌بینی می‌شود ۳ میلیون زائر در ایام اربعین به کربلا مشرف شوند

مجموعه هزینه‌ای که زائران برای ثبت‌نام پرداخت خواهند کرد ۲۵ هزار تومان است و تا ۲۴۰ میلیون غرامت فوت پرداخت خواهد شد


شرایط خروج سربازان از کشور برای حضور در پیاده روی‌ اربعین

۱۳۹۸/۶/۲۶

معاون مشمولان و امور معافیت های سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی:

صدور مجوز خروج از کشور برای سربازان حین خدمت در صورت تایید رده های نظارتی در اختیار فرماندهان آن‌ها است.

آن دسته از کارکنان وظیفه که تمایل به حضور در پیاده روی معنوی اربعین حسینی (ع) را دارند، باید برای دریافت مجوز خروج از کشور از طریق نیروی انسانی رده خدمتی خود اقدام کنند.


نرخ جابه‌جایی زائران ایام اربعین ۹۸ در مرز مهران اعلام شد

۱۳۹۸/۶/۲۶

معاون حمل و نقل و پایانه های استان ایلام : نرخ مسیر پایانه‌مرزی تا مهران۵۰۰۰تومان، پایانه مرزی مهران تا ایلام۱۴٫۵۰۰ وپایانه مرزی مهران تا اهواز۵۴٫۰۰۰ تومان تعیین شده است

نرخ مسیر پایانه مرز مهران تا تهران۱۴۰٫۰۰۰ تومان ، پایانه مرزی مهران تا اندیمشک ۳۸٫۰۰۰ تومان و پایانه مرزی تاکرمانشاه ۴۵٫۰۰۰ تومان تعیین و تمام مسافربران موظف به رعایت این نرخ نامه بوده و تخطی از آن تخلف محسوب و با متخلفان برخورد می‌شود


یک مسئول عراقی: توقف زائران ایرانی در گذرگاه منذریه صحت ندارد

۱۳۹۸/۶/۲۶

رئیس شورای شهرستان مقدادیه در استان دیالی اعلام کرد که اخبار منتشر شده در رابطه با توقف زوار ایرانی در گذرگاه منذریه واقع در شرق استان دیالی(مرز خسروی) صحت ندارد و ما این اخبار را به طور کامل تکذیب می‌کنیم./ ایسنا


قیمت بلیط قطار اربعین گران نمی‌ شود / شلمچه، کرمانشاه و همدان مقاصد نهایی

۱۳۹۸/۶/۲۶

معاون مسافری شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که مذاکرات لازم برای هماهنگ‌کردن دستگاه‌های متولی مختلف در راستای فراهم سازی بستر لازم برای سفر زائران اربعین انجام شده و در این راستا نه تنها قیمت بلیط قطار افزایش نخواهد یافت بلکه با گران‌فروشان احتمالی برخود قاطع خواهیم کرد.

مقرر شده تا مسافران را به مرزهای عراق برسانیم و نهایتا از طریق اتوبوس آن‌ها را به عراق ببریم د راین راستا شلمچه، کرمانشاه و همدان به عنوان مقاصد اصلی تعیین شده اند.


سرگردانی زائران ایرانی در مرز عراق

۱۳۹۸/۶/۲۶

مرز زرباطیه عراق در همسایگی مرز مهران، از ابتدای این هفته با ازدحام و شلوغی کم‌سابقه‌ای مواجه شده و بی‌نظمی و معطلی زائران در این مرز موجب شده تا اتوبوس‌های زائران ایرانی برای ورود به پارکینگ مشکل جدی داشته باشند.

زائران ایرانی با تماس با فارس اعلام کردند که چون از مرز ایران خارج شده‌اند و در خاک عراق به سر می‌برند، هیچ مسؤولی در مرز زرباطیه پاسخگو نیست و زائران در مرز سرگردان هستند.

مشکلات خروجی این مرز، موجب بروز نگرانی‌هایی در آستانه مراسم عظیم و میلیونی پیاده‌روی اربعین شده است.


ارز همراه زائران اربعین ۹۸ چه میزان خواهد بود؟

۱۳۹۸/۶/۲۵

رئیس سازمان حج زیارت:

پیش بینی می‌کنیم ۱۰۰ هزار دینار به زائران تعلق بگیرد، ولی هنوز قطعی نشده و باید مذاکرات با بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی عراق صورت بگیرد/میزان


هیچ‌گونه مشکل امنیتی در مرز خسروی نداریم

۱۳۹۸/۶/۲۵

رئیس قرارگاه اربعین حسینی مرز خسروی:

در قصر شیرین پارکینگی به وسعت ۱۰۰ هکتار برای ۵۰ هزار خودرو آماده کرده ایم، ۲۰ هزار اسکان تجهیز کرده و روزانه ۹۰ هزار غذای گرم تدارک دیده ایم.

هیچ گونه مشکل امنیتی در مرز خسروی نداریم./باشگاه خبرنگاران


شرایط جدید جابجایی زائران در مرز مهران

۱۳۹۸/۶/۲۵

سرپرست دفتر حمل‌ونقل مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور با اشاره به شرایط جدید جابجایی زائران در مرز مهران گفت:

زائرانی که قصد بازگشت از طریق مرز مهران در بازه زمانی ۲۴ تا ۲۹ مهرماه را دارند به‌صورت دوتکه به مقصد می‌رسند.


نرخ بلیت پروازهای اربعین مشخص شد / ۲.۲ میلیون تومان رفت و برگشت

۱۳۹۸/۶/۲۵

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه نرخ بلیت‌ پروازهای اربعین امسال نسبت به سال گذشته افزایش نیافت، گفت: در مسیر تهران ـ نجف ـ تهران و تهران ـ بغداد ـ تهران قیمت بلیت ۲٫۲ میلیون تومان است.

این نرخ‌ها از بیستم مهرماه تا ۳۰ مهرماه در مسیرهای نجف و بغداد عرضه می‌شود تا زائران بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.

نرخ بلیت سایر شهرستان‌ها هم در مسیرهای نجف و بغداد مشابه نرخ تهران به نجف و بغداد است.

۱۱ شرکت هواپیمایی امسال در جابجایی زائران اربعین همکاری می‌کنند.


اختصاص ۱۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برای ایام اربعین/ قیمت بلیت اتوبوس گران نمی‌شود

۱۳۹۸/۶/۲۳

مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های مسافری : ۱۵ هزار و ۵۰۰ هزار اتوبوس با صندلی‌های ۲۵ نفره تا ۳۵ نفره امسال آماده پذیرایی از زائران در ایام اربعین است.

هم اکنون هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بلیت اتوبوس نداریم و تصمیم قطعی در این زمینه هنوز گرفته نشده است.

۴ پایانه مرزی در ایام اربعین پذیرای زائران است و تمامی زیرساخت‌های جاده‌ای و همچنین حمل و نقلی برای پذیرایی در این ایام آماده ارائه خدمت به مسافران هستند.


یادداشت رئیس بانک مرکزی درباره ارز زیارتی

۱۳۹۸/۶/۲۳

همتی:

مذاکره با مسئولان عراقی برای تامین دینار زوار اربعین به نتیجه نرسید.

زائران اربعین خرید ارز را از صرافی ها از هم اکنون آغاز کنند.

در مقطع کنونی تامین ارز عمره مستحبی نمی تواند در اولویت باشد.


پیش‌ بینی قطارهای فوق‌ العاده اربعین

۱۳۹۸/۶/۲۳

مدیرعامل راه آهن:

برای اربعین امسال علاوه بر قطارهای فعلی، قطارهای ویژه‌ای هم در مسیر تهران – کرمانشاه و مشهد – کرمانشاه تدارک می‌بینیم.

امسال سطح کیفی و کمی قطارهای اربعین افزایش چشمگیری نسبت به سال گذشته خواهد داشت.

برای جابه جایی زائران اربعین برنامه‌هایی را تدارک دیده‌ایم که به زودی جزئیات آن به اطلاع مردم خواهد رسید.


سفر اتوبوسی به کربلا؛ فقط از چزابه

۱۳۹۸/۶/۲۱

سازمان راهداری: مرز مجاز برای ورود و خروج اتوبوس‌های ایرانی و عراقی چذابه است و در ایام اربعین فقط شرکت‌هایی مجاز به سفر برون مرزی از مرز چذابه هستند که قبلاً با شرکت‌های عراقی،‌ قرارداد حمل و نقل منظم مسافر امضا کرده باشند.


زائران اربعین‌ از سفر بدون گذرنامه به عراق خودداری کنند‌

۱۳۹۸/۶/۲۰

سردار اشتری: از زائران اربعین می‌خواهیم با همکارانم در پایانه‌های مرزی نهایت همکاری را داشته و از سفر کردن بدون گذرنامه خودداری کرده و حتماً به توصیه‌ها و هشدارهای پلیس توجه لازم داشته باشند


افزایش ۲۴۰ درصدی خروج زائران ایرانی از مرز مهران

۱۳۹۸/۶/۱۹

مدیر پایانه مرزی مهران:

از ابتدای ماه محرم تا روز گذشته، ۴۴ هزار و ۴۹۶ زائر از مرز مهران وارد کشور عراق شده‌اند.

آمار تردد زائرین از مهران در شش ماهه اول سال‌جاری ۳۷/۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

خروج زائران از مرز مهران به کشور عراق در نه روز اول ماه محرم سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴۰ درصد افزایش داشته است.


خرید ارز

۱۳۹۸/۶/۱۷

رئیس کل بانک مرکزی: زائران اربعین خرید ارز را از صرافی ها از هم اکنون آغاز کنند


۵۸ گیت گذرنامه در پایانه خسروی راه‌اندازی شده است

۱۳۹۸/۶/۱۷

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه، از استقرار ۵۸ گیت برای کنترل گذرنامه و مدارک زائران اربعین حسینی (علیه السلام) در پایانه مرزی خسروی برای تسهیل در تردد آنها به کربلای معلی و بازگشت به کشور خبر داد.


مرز خسروی باز است

۱۳۹۸/۶/۱۷

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی:

گزارش هایی از ناهماهنگی هایی در مرز خسروی به دست مان رسیده است.

درصدد هستیم تا همه این مشکلات را مرتفع کنیم اما هم اکنون مرز خسروی باز است.


پایش تصویری نوار مرزی خسروی توسط پهپادهای ارتش

۱۳۹۸/۶/۱۷

فرمانده قرارگاه غرب ارتش: با بهره‌گیری از تعدادی پهپاد نیروی ارتش جمهوری اسلامی مسیر‌ زوار اربعین حسینی از لحاظ امنیتی رصد می‌شود.


اولین کاروان از مرز خسروی عازم کربلا شد

۱۳۹۸/۶/۱۵

اولین گروه زوار عتبات عالیات لحظاتی پیش از مرز خسروی عازم عتبات عالیات شدند.

«حسن‌نیا» معاون وزیر راه: زائران می‌توانند از هفت صبح تا هفت بعدازظهر از مرز خسروی استفاده کنند، اما سایر پایانه‌ها ۲۴ ساعته آماده تردد برای زائران است.


مرز خسروی بازگشایی شد

۱۳۹۸/۶/۱۵

لحظاتی پیش در مراسمی با حضور وزیر کشور، استاندار و نمایندگان استان کرمانشاه و مقامات عراقی «مرز خسروی» برای تردد زائران باز شد.

وزیر کشور: امسال باتوجه به حذف روادید پیش‌بینی می‌شود ۳ میلیون نفر برای شرکت در مراسم بزرگ اربعین حسینی(ع) راهی کشور عراق شوند.


مرز خسروی از ۷ صبح تا ۷ شب جهت پذیرایی از زائران اربعین آماده است / قیمت بلیط اتوبوس در ایام اربعین گران نمی‌شود

۱۳۹۸/۶/۱۵

حسن‌نیا معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

در اربعین ۹۸ تعداد پایانه‌های مرزی برای مراسم پیاده‌روی اربعین به ۴ پایانه افزایش یافت.

زائران می‌توانند از ۷ صبح تا ۷ بعدازظهر از مرز خسروی استفاده کنند، اما سایر پایانه‌ها ۲۴ ساعته آماده تردد برای زائران است.

۸ هزار دستگاه اتوبوس جهت تسهیل در تردد زائران آماده کرده‌ایم.

مشکل سوخت، روغن موتور و لاستیک را برای تمامی رانندگان اتوبوس در این ایام برطرف و پارکینگ‌های لازم را جهت خودرو‌های شخصی هم آماده کرده‌ایم.

در تمامی پایانه‌های مرزی پارکینگ جهت خودرو‌های شخصی لحاظ شده و در مرز خسروی هم که امسال بازگشایی شده، پارکینگ جهت خودرو‌های شخصی آماده شده است.


تردد بیش از ۲ برابری زائران عتبات از مرز مهران به دنبال لغو روادید

۱۳۹۸/۶/۱۴

معاون هماهنگ کننده ناجا:

با نزدیک شدن به ایام اربعین و همچنین برداشته شدن محدودیت‌های تردد و لغو روادید، شاهد تردد بیش از ۲برابری زائران هستیم.

بیش از ۳۰هزار نیروی پلیس در جهت برقراری نظم و امنیت زائران اربعین حسینی به کار گرفته شده‌اند/ایسنا


وزیر ارتباطات: پیشنهاد ایران، صفر کردن تعرفه مکالمات بین المللی ایران و عراق برای عزاداران دو کشور در محرم و صفر است.

۱۳۹۸/۶/۱۳


سفیر ایران در عراق: ارز مورد نیاز زائران در داخل کشور تامین می‌شود.

۱۳۹۸/۶/۱۱

حدود سه میلیون ایرانی در اربعین به عراق می‌روند

مرز خسروی تا اربعین بازگشایی می‌شود

زائران بعد از اربعین می‌توانند در مواکبی که از طرف ایران در عراق مستقر شده اقامت کنند/ باشگاه خبرنگاران


سفر زائران به عراق بدون روادید از مرز شلمچه آغاز شد

۱۳۹۸/۶/۱۰

سفر زائران عتبات عالیات عراق از مرز شلمچه روز یکشنبه در اولین روز از ماه محرم الحرام بدون روادید از مرز بین المللی شلمچه آغاز شد.


لغو ویزای اربعین از دهم محرم

۱۳۹۸/۶/۱۰

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی:

ویزای خدمه، موکب‌داران و کارگزاران از امروز اول محرم (دهم شهریور) لغو می‌شود.

لغو ویزای زائران اربعین از دهم محرم صورت می‌گیرد.

با لغو ویزا، امکان خروج از کشور با گذرنامه رسمی دارای اعتبار قانونی فراهم می‌شود/باشگاه خبرنگاران


آغاز لغو روادید میان ایران و عراق / بازگشایی مرز خسروی؛ بزودی

۱۳۹۸/۶/۱۰

فرمانده ناجا:

با توافقات صورت گرفته مرز خسروی به زودی بازگشایی خواهد شد.

از امروز لغو روادید زائران عتبات میان ایران و عراق آغاز شد که تا پایان ماه صفر ادامه خواهد داشت.


خدمت به زوار عتبات جایگزین حبس شد

۱۳۹۸/۶/۶

مدیرکل دادگستری استان کرمانشاه:

مجازات‌های جایگزین حبس جهت خدمت به زوار اباعبدالله الحسین (علیه السلام) امسال نیز اجرا می‌گردد و آثار و برکات این اقدام خیل مهم و موثر است.


آمادگی برای سفرهای ریلی زائران اربعین

۱۳۹۸/۶/۶

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی اعلام کرد: آمادگی کاملی برای راه‌اندازی قطار تهران-کربلا و قم-کربلا که سال‌های قبل هم آن را تجربه کرده بودیم، داریم و در راستای خدمت‌رسانی به زائران خارجی نیز با مقامات پاکستانی مذاکراتی داشتیم و اعلام آمادگی کردیم تا بتوانیم زمینه سفر ریلی زائران این کشور را به عتبات عالیات در ایام اربعین فراهم کنیم.


خبر خوش برای زائران اربعین

۱۳۹۸/۶/۳

دبیر ستاد اربعین: امسال بیمه، علاوه بر حوادث، تمام خدمات درمانی و پزشکی را هم به زائران اربعین ارائه می‌کند.

همچنین زائرانی که سال گذشته نتوانستند از بیمه خود استفاده کنند می‌توانند با مراجعه به سازمان حج و زیارت مطالبات خود را پیگیری کنند. / صبح‌نو


زائران اربعین بدون ویزا راهی عراق می شوند

۱۳۹۸/۶/۳

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت : زائران اربعین حسینی می توانند برای حضور در این آیین باشکوه بدون اخذ ویزا و تنها با داشتن گذرنامه برای ثبت مهر تایید ورود و خروج، راهی عتبات عالیات شوند.


نام نویسی زائران اربعین حسینی آغاز شد

۱۳۹۸/۶/۲

ثبت نام شرکت در مراسم اربعین حسینی سال ۹۸ آغاز شده است و زائران می توانند برای ثبت نام به سامانه سماح مراجعه و یا در دفاتر حج و زیارت حضور پیدا کنند.


اضافه شدن مرز خسروی به عنوان مرز چهارم خروجی زائران اربعین

۱۳۹۸/۵/۳۱

مدیر اجرایی ستاد اربعین کشور از پرداخت ۱۰۰ دینار ارز به زوار با هماهنگی بانک مرکزی خبر داد و یادآور شد:‌

زائران اربعین هنگام ثبت‌نام در سامانه سماح باید مبلغ ۲۵ هزار تومان بابت بیمه پرداخت کنند.


ثبت نام زائران به عراق در سامانه سماح از اول شهریور انجام می شود

۱۳۹۸/۵/۳۰

رئیس حج و زیارت استان ایلام:

سامانه ساماندهی مشتاقان ایام حضور در عتبات مقدسه (سماح) برای ثبت نام زائران اربعین حسینی از اول شهریورماه فعال می‌شود.


۳۰ مرداد آخرین مهلت ثبت‌نام در “طرح راهنمای زائر” ویژه پیاده‌روی اربعین

۱۳۹۸/۵/۲۸

داوطلبان واجد برای حضور در “طرح راهنمای زائر” ویژه پیاده‌روی اربعین حسینی(علیه السلام) می‌توانند تا ۳۰ مردادماه نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

از نیرو‌های متعهد، معتقد، آشنا و علاقه‌مند به کار در فضای جهادی، دعوت می‌شود تا برای خدمت به زوار در اربعین ۹۸ اعلام آمادگی کنند

زمان ثبت‌نام خادمین ستاد راهنمای زائر در ایام اربعین ۹۸ اعلام شد که بر این اساس داوطلبان واجد شرایط می‌توانند از تاریخ ۱۶ تا ۳۰ مرداد ماه ۹۸ با مراجعه به نشانی www.SRZ40.ir اقدام کنند.


تردد زوار اربعین از چهار مرز اصلی چذابه، شلمچه، مهران و خسروی

۱۳۹۸/۵/۲۸

فرمانده ناجا:

امسال زوار اربعین حسینی(علیه السلام ) از چهار مرز زمینی و اصلی چذابه، شلمچه، مهران و خسروی تردد می کنند.


هزینه ثبت‌ نام اربعین اعلام شد

۱۳۹۸/۵/۲۷

سازمان حج و زیارت هزینه ثبت‌نام سفر اربعین را اعلام کرد؛ این هزینه فقط شامل بیمه حوادث و خدمات درمانی به مبلغ ۲۵هزار تومان است.

بیمه زائران از ۵۰ کیلومتری مرزها و از زمان رفت تا برگشت معتبر است.

زائران برای شرکت در مراسم اربعین سال ۹۸ با توجه به توافق بین جمهوری اسلامی ایران و عراق می‌توانند از ۱۹ شهریور ماه (دهم محرم‌الحرام) تا هفتم آبان ( ۳۰ صفر ۱۴۴۱) بدون نیاز به دریافت ویزا و به شرط ثبت نام در سامانه سماح همراه با گذرنامه معتبر واردعراق شوند.


شرایط سفر اربعین اعلام شد

۱۳۹۸/۵/۲۶

سازمان حج و زیارت اعلام کرد:

ثبت‌ نام اربعین از اول شهریورماه آغاز می‌شود.

با وجود لغو ویزای عراق برای ایرانی‌ها اما خروج از کشور در اربعین، به ثبت‌نام در سامانه سماح منوط شده است.

وزارت کشور اعلام کرده است: از دهم ماه محرم برابر با ۱۹ شهریورماه زائران اربعین به شرط ثبت‌نام قبلی، اجازه خروج از کشور را دارند.


حذف روادید و عوارض خروج از مرز در اربعین

۱۳۹۸/۵/۲۴

معاون وزیر کشور با اشاره به حذف روادید در اربعین امسال گفت: خوشبختانه عوارض خروج از مرز هم برای زوار اربعین حذف شده و این امر موجب افزایش زائرین اربعین امسال خواهد شد.


برای بازگشایی مرز خسروی توافقات اولیه شده است

۱۳۹۸/۵/۲۴

وزیر کشور: توافق اولیه برای بازگشایی مرز خسروی با مسئولان عراقی شده است و ان شاء الله مرز خسروی برای اربعین امسال باز می شود.


لازمه خروج از مرز مهران در اربعین ۹۸ داشتن گذرنامه و مدارک هویتی معتبر است

۱۳۹۸/۵/۲۳

معاون استاندار ایلام: لازمه خروج از مرز مهران در اربعین ۹۸ داشتن گذرنامه و مدارک هویتی معتبر است

حذف روادید به منزله عدم همراه نداشتن مدارک مثبته هویتی و گذرنامه نیست.

زائران اربعین حسینی برای حضور در راهپیمایی اربعین ۹۸ و خروج از کشور نیازمند گذرنامه و سایر مدارک مثبته هویتی معتبر بوده و پیشنهاد می‌شود در فرصت باقیمانده نسبت به تکمیل مدارک خود اقدام کنند. /تسنیم


در ایام اربعین روادید را لغو می‌کنیم

۱۳۹۸/۵/۲۳

وزیر کشور:

این به معنای عدم نظارت و عدم سهمیه بندی نیست و قطعا سقفی برای آن خواهیم داشت.

روز یکشنبه وزیر کشور عراق به کشورما خواهد آمد و در جلسه ای مشترک بیشتر صحبت می کنیم


خروج از کشور برای مراسم اربعین منوط به ثبت نام در سامانه سماح است

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی:

ثبت نام زائرین اربعین حسینی علیه السلام در سامانه سماح از اول شهریور اجرایی می شود.

با توجه به مصوبه ستاد مبنی بر ضرورت ثبت نام زائرین در سامانه سماح، مقرر شد مقدمات لازم از طریق درگاه های مختلف شامل دفاتر حج و زیارت، پلیس بعلاوه ۱۰ و پیشخوان دولت فراهم شود.

رسانه‌ها الزامی بودن ثبت نام زائرین در سامانه سماح و خدمات بیمه‌ای زائرین اربعین را مستمرا به مخاطبان خود اطلاع رسانی کنند/ ایلنا


آغاز ثبت نام زائرین

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی خبر داد:

خروج از کشور برای مراسم اربعین منوط به ثبت نام در سامانه سماح است / آغاز ثبت نام زائرین از اول شهریورماه

محمدی فر: ناجا با کنترل ترددها، از دهم محرم تا آخر صفر، اجازه عبور و مرور زائرین را صرفاً برای افراد ثبت نام شده در سامانه سماح صادر می نماید.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور


سردار کریمی: زائران اربعین مدارک قانونی و معتبر به همراه داشته باشند

جانشین معاونت اجتماعی ناجا:

لغو روادید به معنای به همراه نداشتن گذرنامه و مدارک قانونی نیست و زائران بایستی هنگام مراجعه به پایانه‌های مرزی حتماً مدارک قانونی و معتبر به همراه داشته باشند تا بتوانند به سهولت از مرز عبور کنند.


تردد زائران خارجی اربعین از مرز شلمچه با ایجاد ۳۰ گیت تسهیل می شود

کار آماده سازی گیت های ویژه زایران خارجی اربعین در مرز شلمچه تا ۱۵ شهریور امسال این مسیرهای ویژه آماده می شوند.


راه اندازی مجدد خط کشتیرانی خرمشهر به بصره

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند: خط کشتیرانی خرمشهر به بصره با نزدیک شدن به اربعین حسینی بار دیگر آغاز به کار کرد.


دستیار ویژه و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا: باز شدن مرز خسروی برای اربعین امسال قطعی است.


ورود تجار و زائرین ایرانی بدون ویزا به عراق از ابتدای اربعین

حسینی، دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق: زائرین و تجار ایران می‌توانند به زودی تنها با مهر ورود و خروجی که در فرودگاه‌ها و مرزها در پاسپورت آنها زده می‌شود وارد کشور عراق شوند.


دیدار استاندار تهران و سفیر عراق / آمادگی ۲ کشور برای خدمت‌رسانی مطلوب به زائران اربعین


«ویزای اربعین» چه زمان حذف می‌شود؟

سرکنسول ایران در شهر نجف:‌ ویزای عراق برای ایرانی‌ها در مناسبت اربعین به مدت ۱۲ روز لغو می‌شود

با توجه به توافق صورت‌گرفته میان دو کشور، روادید عراق برای زائران ایرانی از ۱۷ تا ۲۸ ماه صفر، برابر با ۲۴ مهر تا ۵ آبان‌ماه ۱۳۹۸ برای مناسبت اربعین حذف شده است.


ویزای اربعین حذف شد

ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور صبح امروز دوشنبه با محمد بدر ناصر معاون امنیتی وزیر کشور عراق دیدار کرد.

در پایان این نشست توافقی دو جانبه انجام شد که طبق آن برای ایام اربعین صدور ویزا حذف شد و زائران می توانند با داشتن برگه بیمه نامه از مرز عبور کنند/ باشگاه خبرنگاران


آیا می شود در ماه محرم ازدواج کرد؟

احکام شرعی در خصوص خواستگاری، عقد و ازدواج در ماه محرم و صفر را در این گزارش بخوانید.

بسیاری از مسلمانان و به ویژه شیعیان مراسم‌های مربوط به خواستگاری، عقد، ازدواج را به ایامی غیر از محرم و موکول می‌کنند. سوالی که در این جا شکل می‌گیرد این است که آیا خواستگاری، عقد و ازدواج در ماه محرم و صفر چه حکمی دارد؟

پاسخ این است که رفتن به خواستگاری و اقدامات اولیه ازدواج در ایام ماه محرم و ماه صفر اشکال شرعی ندارد، احترام این دو ماه را رعایت کنید. جزئیات احکام شرعی مراجع تقلید در این رابطه را می‌توانید در قالب پرسش و پاسخ در پایین مشاهده کنید.

سؤال: گاهی برخی مؤمنان در دوماه محرم و صفر و شاید در سایر مناسبت‌های عزاداری دینی کار‌هایی انجام می‌دهند که تناسبی با این ایام ندارد؛ مانند ازدواج و انتقال به خانه جدید و خریدن لوازم و لباس نو و زینت کردن (آرایش) بدن و لباس و آغاز کردن کار‌ها و پروژه‌های جدید و غیره. حکم شرع در این زمینه چیست؟

پاسخ: انجام کار‌های مذکور در این مناسبت‌ها حرام نیست مگر در صورتی که نشانه هتک حرمت این مناسبت‌ها باشد مانند برگزرای مراسم شادی یا زینت کردن (آرایش) در روز دهم محرم. البته باید مراقب باشند در روز‌های مصیبت و اندوه اهل بیت (ع) کار‌هایی را که انسان‌ها معمولا هنگام حزن و اندوه و مصیبت انجام نمی‌دهند، ترک کنند، مگر در صورتی که ضرورت عرفی ایجاب کند و در غیر این صورت باید زمانی را برای این کار‌ها در نظر بگیرد که با روز‌های عزاداری و اندوه تلاقی نداشته باشد.

پرسش: آیا خواستگاری رفتن و دیگر مقدمات ازدواج مثل بله برون و عقد و … در ماه محرم و صفر اشکال دارد و بی احترامی محسوب میشود؟

پاسخ: رفتن به خواستگاری و اقدامات اولیه ازدواج در ایام ماه محرم و ماه صفر اشکال شرعی ندارد؛ لیکن احترام این دو ماه را رعایت کنید. مراسم اولیه را به طور ساده بر گزار کنید. پس از پایان ماه صفر مراسم مورد نظر را انجام دهید. مثلا مراسم نامزدی یا عقد و یا عروسی را برگزار نمی‌کنند و سعی می‌کنند یا قبل از این دو ماه برگزار بکنند و یا اینکه بعد از اتمام این دو ماه، مراسم جشن بر پا می‌کنند. حال برای بسیاری از کسانی که مراسم شادی را پیش رو دارند این سوال مطرح است که بعضی از مردم فکر می‌کنند ازدواج یا مراسم عقد در این دو ماه اشکال شرعی دارد و مراسم عقد و عروسی در ماه محرم و صفر حرام است. آیا چنین عقیده‌ای درست است؟ اکثر مراجع بر این نظر متفق القولند که: برگزاری این نوع مراسم، اگر توام با معصیت و یا هتک حرمت حضرت سیدالشهدا (ع) نباشد، اشکال ندارد، ولی در آن هیچ نوع برکتی نیست و سزاوار است که مسلمانان غیرتمند سعی کنند اینگونه مراسم را در ماه‌های دیگر و ایام متناسب با خود، برگزار کنند.

آیا مراسم عقد و عروسى در ماه محرم و صفر جایز است؟

همه مراجع: برگزارى این نوع مراسم، اگر توأم با معصیت و یا هتک حرمت حضرت سیدالشهدا (ع)  نباشد، اشکال ندارد.

اما براى مؤمنان سزاوار است که حرمت این ایام را پاس بدارند و از انجام دادن کارهاى شادى آفرین، اجتناب کنند.. تبریزى، صراط النجاه، ج. ۵، س. ۵۲۱؛ دفتر: همه مراجع. (احکام ازدواج، پرسمان).

مطابق نظر آیت الله خامنه‌ای

پرسش: حکم برگزاری مراسم عقد و عروسی در ایام محرم و صفر و دیگر ایام عزاداری ائمه‌ی معصومین علیهم السّلام چه حکمی دارد؟
شاید این مطالب را هم بپسندید:

پاسخ: مجرد انجام عقد در ایام عزاداری فی‌نفسه منعی ندارد، ولی برگزاری مجالس جشن و انجام کار‌هایی که موجب هتک و بی‌حرمتی گردد، در خصوص ایام عزا جایز نبوده و حرام است.

استفتائات رهبری.

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی

سؤال ۱۸۱. در ماه محرّم و صفر چند روز شادى کردن حرام و عزادارى واجب است؟

جواب: بهتر است دهه عاشورا و دهه اربعین به عزادارى بپردازند و در بقیّه آزادند؛ هر چند متعارف میان مردم این است که مراسم جشن عقد و عروسى را در تمام محرّم و صفر به عنوان احترام ترک کنند.

سؤال ۱۷۷. از نظر شرعى و قانونى حکم ازدواج دایم و موقّت در ماه هاى محرّم و صفر چیست؟

جواب: اشکالى ندارد.

سؤال ۱۷۸. آیا طلب فرزند در ماه هاى حرام، چون محرّم از نظر شرع ایراد دارد؟ آیا در فرزند تأثیر منفى مى گذارد؟

جواب: اشکالى ندارد.

سؤال ۱۷۹. آیا لذّت جنسى بردن از همسر در شب هاى ماه محرّم یا دیگر ایّام عزادارى مکروه است؟

جواب: حرام نیست؛ ولى رعایت ادب در حدّ عرف خوب است. ملاحظه اینکه در عزاى نزدیکان مثل پدر و مادر و مانند آن چه رفتارى دارند.

مطابق نظر آیت الله سیستانی

السؤال: هل یجوز الزواج فی شهر محرم الحرام أو فی شهر صفر؟
الجواب: إذا کان فیه هتک فهو حرام.
ترجمه: آیا ازدواج در ماه محرم یا در ماه صفر جایز است؟ پاسخ: اگر در این کار هتک [حرمت]باشد؛ حرام است.

آیت الله شبیری زنجانی
پرسش:
۲۹۴ – انجام مراسم جشن عروسی یا تولد در ماه محرم وصفر چه حکمی دارد؟
پاسخ:
اگرعرفاً مصداق هتک اهل بیت (علیهم السلام) باشد، جایز نیست. در غیر این صورت نیزشایسته است از انجام این گونه مراسم در ایام عزا و حزن اهل بیت علیهم السلام اجتناب شود.

پرسش:۲۸۹ – آیانگاه کردن به فیلم عروسی درایّام ماه محرم وصفرچه حکمی دارد؟

پاسخ:اگر مشتمل بر حرام – مثل موسیقی حرام یا نگاه به نامحرم- نباشد، مانعی ندارد و بین محرّم و ماه‌های دیگر در این جهت، فرقی نیست. البته نحوه دیدن آن نباید موجب بی احترامی به ایام عزای اهل بیت (ع) شود.l

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن