ادعیه رمضانادعیه روزانهترجمه دعای روز بیست و نهم ماه رمضانتفسیر دعای روز بیست و نهم ماه رمضانتفسیر دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضاندانلود دعای روز بیست و چهارم ماه رمضاندانلود دعای روز بیست و نهم ماه رمضاندانلود دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضاندانلود دعای روز بیست و هشتم ماه رمضاندانلود دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضاندعا روز بیست و هشتم ماه رمضاندعاي روز بيست و چهارم ماه مبارك رمضاندعاي روز بيست و نهم ماه رمضاندعاي روز بيست و هشتم ماه رمضاندعاي روز بيست و هشتم ماه مبارك رمضاندعای روز بیست هشتم ماه مبارک رمضاندعای روز بیست و چهارم ماه رمضاندعای روز بیست و چهارم ماه رمضان با ترجمهدعای روز بیست و چهارم ماه رمضان صوتیدعای روز بیست و چهارم ماه رمضان کیهاندعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضاندعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان بانک ملیدعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان کلیپدعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان کیهاندعای روز بیست و نهم ماه رمضاندعای روز بیست و نهم ماه رمضان با ترجمهدعای روز بیست و نهم ماه رمضان بانک ملیدعای روز بیست و نهم ماه رمضان صوتیدعای روز بیست و نهم ماه رمضان کیهاندعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضاندعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان با معنیدعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان بانک ملیدعای روز بیست و هشتمدعای روز بیست و هشتم ماه رمضاندعای روز بیست و هشتم ماه رمضان بانک ملیدعای روز بیست و هشتم ماه رمضان صوتیدعای روز بیست و هشتم ماه رمضان کیهاندعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضاندعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان ایسنادعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان بانک ملیدعای روز بیستم و هشتم ماه رمضاندعای روز بیستم و هشتم ماه مبارک رمضاندعای ماه رمضانرمضانروزهشرح دعاشرح دعای روز بیست نهم ماه رمضانشرح دعای روز بیست و چهارم ماه رمضانشرح دعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضانشرح دعای روز بیست و نهم ماه رمضانشرح دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضانشرح دعای روز بیست و هشتم ماه رمضانشرح دعای روز بیست و هشتم ماه رمضان تبیانشرح دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضانصوت دعای روز بیست و نهم ماه رمضانصوت دعای روز بیست و هشتم ماه رمضانعکس دعای روز بیست و چهارم ماه رمضانعکس دعای روز بیست و نهم ماه رمضانعکس دعای روز بیست و هشتم ماه رمضانعکس دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضانعکس نوشته دعای روز بیست و چهارم ماه رمضانعکس نوشته دعای روز بیست و هشتم ماه رمضانماه مبارک رمضانمتن دعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضانویدئو دعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان

شرح دعای روز بیست‌ و هشتم ماه مبارک رمضان + صوت


در دعای روز بیست‌وهشتم ماه مبارک رمضان می‌خوانیم: «اگر همه عالم با خدا حرف بزنند، خدا را از دیگری غافل نمی‌کند و در آنِ واحد به همه بندگان توجه دارد؛ از تو می‌خواهیم که دعاهای من را مستجاب کنی.»

بسم الله الرحمن الرحیم

«اللهمّ وفّر حظّی فیهِ من النّوافِلِ واکْرِمْنی فیهِ بإحْضارِ المَسائِلِ وقَرّبِ فیهِ وسیلتی الیکَ من بینِ الوسائل یا من لا یَشْغَلُهُ الحاحُ المُلِحّین. »

«خدایا زیاد کن بهره مرا در آن از اقدام به مستحبات و گرامی‌دار در آن به حاضر کردن و یا داشتن مسائل و نزدیک گردان در آن وسیله‌ام به سویت از میـان وسیله‌ها، ای آنکه سرگرمش نکند اصرار و سماجت اصرارکنندگان. »

به گزارش ایسنا، آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز دعای روز بیست‌وهشتم ماه مبارک رمضان می‌گوید:

دعا موجب کمال انسان است

دعا خواندن برای رسیدن به کمالات می‌باشد بر خلاف تصور عموم مردم که فکر می‌کنند هدف از خواندن دعا رسیدن به ثواب الهی است، مضامین ادعیه سراسر پر از درس‌های اخلاق و حکمت است که توجه به آن معانی سبب کمال انسان می‌گردد. اگر هم کسی با زبان عربی آشنا نیست به ترجمه ادعیه مراجعه کند و به مضامین و نکات آموزنده ادعیه توجه کند تا به برکت آن به کمالات والای انسانی برسد؛ امثال دعای کمیل و ابو حمزه ثمالی و… برای کمال یافتن من و شما می‌باشد. این که در دعای ابو حمزه امام سجاد علیه السلام می‌فرمایند: «خدایا آیا بدتر از من هم بنده‌ای داری؟ » این برای کمال است و درس مبارزه با غرور را به ما می‌دهد؛ جایی که امام معصوم چنین حرفی می‌زند دیگر تکلیف من و شما روشن است و جایی ندارد که ما به خاطر دو رکعت نافله و نماز شب دچار عجب و غرور بشویم.

آمادگی برای مرگ

باز دعای ابو حمزه می‌فرماید: «خدایا اگر من با این حال بمیرم چه کنم؟ امروز داشتم فکر می‌کردم که خدایا اگر من امروز دست خالی بمیرم چه کنم؟ گفتم خدایا یک موقعی بمیرم که آماده باشم و الان آماده نیستم!

یادی از آیت الله خوانساری(ره) :

آیت‌الله‌العظمی‌خوانساری(ره) با آن مقام و عظمت می‌فرمود: از این دنیا می‌روم در حالی که دست خالی هستم!

امام(ره) در باره ایشان فرموده بودند: آیت الله خوانساری مرجع متقین بود؛ و ایشان را صاحب نفس قدسیه می‌دانستند.

وقتی از عدالت آیت الله خوانساری سوال شد؛ امام گفتند: ما در عصمت ایشان مشکوک هستیم و شما از عدالت ایشان می‌پرسید!؟

به اشک‌هایم امید دارم

در عمر خود مرجعی بی‌هوی؛ مثل آیت الله خوانساری ندیده‌ام و درباره ایشان مطالب زیادی دارم که الان فرصت گفتن آن مطالب نیست این مرجع عظیم می‌گفت: من از این دنیا می‌روم در حالی که دست خالی هستم ایشان می‌فرمود؛ فقط به یک عملم امید دارم که باعث نجاتم شود آن هم به اشکهایی است که در مجالس عزای اهل بیت (ع) عصمت و طهارت می‌ریختم.

اهمیت مجالس روضه اهل بیت (ع)

مثل پیر زنها به دنبال مجالس روضه بگردید و گریه برای امام حسین (علیه السلام) را کوچک نشمارید؛ وقتی حبیب بن مظاهر را در رویا دیدند؛ ایشان فرموده بودند: خیلی دوست دارم که به دنیا برگردم؛ و در مجالس عزای ابا عبد الله (ع) گریه کنم.

ادعیه را نوبر کنید

خدایا توفیق نوافل و اعمال مستحبی بده و بهره من را از نوافل زیاد کن.

استاد من آقای برهان(ره) می‌گفتند:گاهی اوقات انسان باید مستحبات را هم نوبر کند همانطوری که اگر میوه جدید به بازار می‌آید می‌خرید و نوبر می‌کنید گاهی اوقات نماز شب را هم نوبر کنید؛ دعای مجیر را هم نوبر کنید؛ آدمی که اهل مستحبات نیست بدرد نمی‌خورد اگر همیشه هم توفیق ندارید لا اقل گاهی اوقات مستحبات را نوبر کنید.

وَ أَکْرِمْنِی فِیهِ بِإِحْضَارِ الْمَسَائِلِ؛ خدایا من را گرامی بدار تا مسائل شرعی‌ام را بدانم

انسان باید مسائل دین خود را بداند مخصوصا طلبه که باید مشتش پر باشد و بتواند جواب مسائل مردم را بدهد. (مثلا درباره ارث خواهر و برادر)

وَ قَرِّبْ فِیهِ وَسِیلَتِی إِلَیْکَ مِنْ بَیْنِ الْوَسَائِلِ؛ خدایا در بین وسائل آن وسیله‌ای که من را زودتر به تو می‌رساند به من نزدیک کن

بهترین وسیله هم اهل بیت(ع) هستند.

توسل به حضرت نرجس خاتون (سلام الله علیها)

یکی از علماء به من یاد دادند که برای مشکلاتم متوسل شوم به حضرت نرجس خاتون(سلام الله علیها) مادر امام زمان(علیه السلام) اگر به ایشان توسل داشته باشید، امام زمان به حرمت مادر بزرگوارشان توسل شما را اجابت می‌کنند و از خواص این توسل سرعت اجابت آن است.

یَا مَنْ لاَ یَشْغَلُهُ إِلْحَاحُ الْمُلِحِّین؛ ای خدایی که سماجت و الحاح بندگان تو را باز نخواهد داشت

اگر همه عالم با خدا حرف بزنند؛ خدا را از دیگری غافل نمی‌کند و در آن واحد به همه بندگان توجه دارد؛ از تو می‌خواهیم که دعاهای من را مستجاب کنی.
l

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن